Před 72 lety vyzkoušely USA účinky atomové bomby na lidech

Oběť svržení americké atomové bomby nad Hirošimou; Foto: Onuka, Masami

6. a 9. srpna 1945 shodily Spojené státy americké atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki…

V létě 1945 2.světová válka v Evropě již skončila a zbývalo porazit Japonsko. Navzdory 6 měsíců trvajícímu bombardování se Američanům nepodařilo Japonsko porazit. Jelikož se tehdejší americká administrativa obávala vysokého počtu obětí při pozemní invazi, rozhodla se řešit situaci použitím nově vyvinutých atomových zbraní.

USA začaly již během války budovat základy své světové nadvlády pro poválečnou dobu a z toho důvodu byla v rámci projektu Manhattan vyvinuta atomová bomba jako prostředek pro zastrašování všech, kteří nebudou konat v americkém zájmu. Američané sice provedli testy nové zbraně, stále ale chybělo vyzkoušení jejího účinku v reálné situaci. Uvítali proto jako záminku pokračující odpor Japonců v létě 1945.

V Hirošimě zahynulo po svržení atomové bomby okamžitě 70 000 – 80 000 lidí, neboli 30% její populace, některé odhady uvádí, že do roku 1950 zemřelo až 200 000 lidí následkem rakoviny a dalších dlouhodobých účinků. V Nagasaki se počet obětí zabitých okamžitě odhaduje v rozmezí 40 000 – 75 000 a celkový počet úmrtí do konce roku 1945 na 80 000 převážně nevinných civilistů.

O tom, že ukončení války bylo pro Američany pouhou záminkou pro hlavní cíl, a to vyzkoušení účinků atomové zbraně při jejím použití na velké lidské cíle, svědčí i to, jak podrobně byly výsledky bombardování Američany na místech útoků dokumentovány. Příslušníci americké armády pořídili v obou postižených městech tisíce fotografií a filmů, a to dokonce barevných, což nebylo v té době ještě zdaleka běžné.

Svržení atomových bomb na Japonsko také odstartovalo studenou válku vedenou USA vůči tehdejšímu Sovětskému svazu. Spojené státy začaly SSSR vyhrožovat zničením atomovými zbraněmi a Kreml tak musel urychleně vyvinout vlastní atomovou zbraň na svoji obranu.

Je smutné, že se Američané ani po tak dlouhé době nedokázali Japonsku za tyto barbarské činy omluvit. Svědčí to však o přetrvávajícím agresivním myšlení a mezinárodní politice z pozice síly, kterou USA uplatňují i více než 70 let od skončení 2.světové války.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-

8 Komentářů k "Před 72 lety vyzkoušely USA účinky atomové bomby na lidech"

 1. Autor článku je pravděpodobně po lobotomii.

  • Pokud mate dukazy , staci jeden jediny , ze tomu tak nebylo , odkaz nebo dobovy dokument , tak sem s nim ! Jinak ve vasem pripade vam po lobotomii do hlavy jeste navic jako bonus lekari nasra…. Je usmevny , jak se ami ritolezci certi za pravdu ; to vite , usa neni jen zeme hodnych supermanu , letajicich batmanu a vselijakych smyslenych pseudohrdinu 🙂 . Puvodni obyvatelstvo( Indiani ) dnesni ameriky by krom obyvatel Hirosimy a Nagasaki mohlo taky vypravet ..

   • Na tuto vykopávku raději nereagovat – ale také jsem se neudržel. 200 let provádí USA svinstvo po celém světě a pomineme-li vyvražďování Indiánů, klidně prohlašuji, Američané nejsou národem a pouhou sebrankou, která nemá žádnou historii a tradice. Jejich možná jedinou tradicí je zabíjení.

  • Myslím že vy jste po požití LSD.

 2. to je ppravda dneska i po takove dobe se amerika tvari jako by nic a dal zabiji a zotrocuje lidi a to po celem svete

 3. Gratuluji, kvalitní blábol. Vy jste minulost nepřekroutil, udělal jste na ní uzel.

 4. Ivana Honkova | 8.8.2017 z 10:45 | Odpovědět

  Citát:,,Vraždí-li kdo národy,neujde oku Božímu !!!!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*