ŽIVÁ HISTORIE: Let KAL 007 se stal obětí studené války

Boeing 747 Korean Air Lines; Foto: Michel Gilliand, Wikimedia

Před 34 lety, 1. září 1983, byl nad územím bývalého Sovětského svazu sestřelen dopravní letoun společnosti Korean Air, který narušil sovětský vzdušný prostor.

Let KAL 007 byl pravidelný civilní linkový let jihokorejské společnosti Korean Air, který se v důsledku chyb posádky odchýlil o více než 500 km z pravidelné trasy, vletěl do sovětského vzdušného prostoru a zde byl vojenským letounem Suchoj Su-15 sestřelen. Při katastrofě, ke které došlo nad mořem poblíž Sachalinu, na palubě letadla Boeing 747 zahynulo všech 269 osob.

Průběh letu KAL 007 byl zásadně ovlivněn širšími souvislostmi celosvětové politiky a mezinárodních vztahů. V roce 1983 stále trvalo období studené války. Na obou stranách panovala značně napjatá atmosféra. USA prováděly pravidelnou špionáž vůči SSSR letouny RC-135, která byly konstrukčně podobné civilnímu Boeingu 747.

Když KAL 007 vlétl do sovětského vzdušného prostoru nad Sachalinem, piloti zasahujících letadel sledovali narušitele více než hodinu. Sovětská protivzdušná obrana byla v těžké situaci, protože silný arktický vítr vyřadil z činnosti jeden z radarů.

Jednoduché to neměli ani operátoři. Navzdory vyřazení radaru museli navést hotovostní stíhačky tak, aby dříve, než jim dojde palivo, dokázaly dostihnout cíl, zachytit ho na úzkém pruhu sovětského vzdušného prostoru nad Sachalinem a případně se dostat do pozice pro střelbu, pokud by se ukázalo, že jde o nepřátelské letadlo.

Když selhaly pokusy o identifikaci letadla, vypálil pilot Su-15 major Genadij Osipovič výstražnou dávku. Protože posádka Boeingu nereagovala, dostal rozkaz narušitele sestřelit.

Pokud se týká okolností letu KAL 007, přetrvává dodnes podezření, že letoun měl plnit špionážní úkoly. Vzhledem ke zkušenostem pilotů je totiž záhadné, že si během letu odchylky nevšimli. Kapitán Chum Byung-in sloužil u Korean Air 11 let, a z toho 5 let pravidelně létal na trase z Anchorage a věděl, že oblast kolem Kamčatky byla velmi hlídanou a nebezpečnou vojenskou zónou.

Přestože státní i vojenští představitelé tehdejšího Sovětského svazu předložili mezinárodní veřejnosti veškeré důkazy o tom, že sestřelení letadla bylo oprávněné, stala se tehdy tato událost záminkou pro rozpoutání bezprecedentní protisovětské kampaně.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-

2 Komentáře k "ŽIVÁ HISTORIE: Let KAL 007 se stal obětí studené války"

  1. takze co sa za tych 34 rokov vlastne zmenilo? hm, musim trochu porozmyslat, aha uz to mam – NIC. Aj vtedy aj dnes plati,ze „pravdu“ ma ten, co ma silnejsiu a hlasnejsiu „trubu“ a nie ten,co ma argumenty…
    A len tak mimochodom, v roku 1988 americke namornictvo zostrelilo iransky civilny airbus, pretoze si ju „pomylili“ s F-14 (ach ta podoba, to je vazne nemozne odlisit…) a toho carostrelca este vyznamenali, nuz darmo demokracia ako sa patri…

    http://www.topky.sk/cl/13/1354453/USA-pred-25-rokmi-zostrelili-iranske-lietadlo–Omylom-zabili-290-nevinnych-

    • Nedávno američtí studenti publikovali zprávu, že si vyzkoušeli možnost převzetí letounu falešným vysílačem GPS. To považuji za důležité. Malý letoun, vzdálený od toho, který má být zatažen někam, veze vysílač, jehož kód je veřejně dostupný. Proto tedy piloti ztratili směr, proto došlo k celému incidentu. Americká FBI má technické oddělení nejnovější techniky. Mimochodem, toto oddělení spolupracuje s INTELem, do jeho novějších procesorů zabudovávají neveřejnou část, schopnou převzít řízení nad uživatelem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*