ŽIVÁ HISTORIE: Před 19 lety začalo „humanitární bombardování“ Srbska

Noční bombardování Srbska letadly NATO; Foto: Darko Dozet, Wikimedia Commons

23. března 1999 vydal tehdejší generální tajemník NATO Javier Solana příkaz k bombardování Srbska, které začalo 24. března. Tato akce se stala nechvalně známou jako tzv. „humanitární bombardování“, jak ji nazval náš tehdejší prezident Václav Havel…

V březnu 1999 se začalo NATO vměšovat do konfliktu v bývalé Jugoslávii, když se postavilo na stranu kosovských Albánců v jejich teroristickém boji proti vládě Srbska. Přelety amerických vojenských letadel přes své území tehdy nepovolilo několik zemí, jako např. Rakousko, Švýcarsko nebo Řecko.

Bombardování trvalo 3 měsíce a na mnoha územích způsobilo zvýšenou radioaktivitu a obrovské materiální škody. Po bombardování si USA „za odměnu“ mohly postavit na území bývalé Jugoslávie největší vojenskou základnu v Evropě.

-rh-

1 Komentář k "ŽIVÁ HISTORIE: Před 19 lety začalo „humanitární bombardování“ Srbska"

  1. Nebylo by vhodné zmínit, že NATO s Miloševičem jednalo o mírové rezoluci, kterou Kosovci podepsali. Bohužel ze strany Jugslávské vlády tak učiněn nebylo a veškerá jednání o mírových debatách vláda Jugoslávie ukončila. Poté NATO provedlo vojenskou intervenci. Možná ne omluvitelnou z hlediska civilních obětí, ale odůvodnitelnou blížící se eskalací konfliktu a hrozící genocidy.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*