Diktátor Erdogan upevňuje svou moc, Západ mlčí

Turecký prezident Recep Erdogan; Foto: World Economic Forum, Wikimedia Commons

Dva týdny po prezidentských a parlamentních volbách turecký prezident Erdogan v rámci výjimečného stavu použil dekret a na jeho základě propustil dalších 18 tisíc nepohodlných lidí ze státní služby. Mezi nimi jsou tisíce policistů, vojáků, ale i učitelů a univerzitních pracovníků. Kromě toho bylo zrušeno 12 spolků, jeden televizní kanál a troje noviny.

Výjimečný stav

Výjimečný stav vyhlásil Erdogan po pokusu o převrat 15.července 2016. Z jeho zosnování viní kazatele Fethullaha Gülena, který žije v USA. Za rok a půl bylo v souvislosti s pokusem o převrat propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 100 tisíc lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 70 tisíc lidí skončilo za mřížemi. Ve vězení je v současnosti v Turecku podle novinářské asociace i na 150 novinářů, řada z nich je obviněna z podpory terorismu.

Západ Turecko potřebuje

Turecko je od svého vstupu do NATO v roce 1952 důležitým spojencem západních zemí a hlavně USA ve snaze o zničení Sovětského svazu, nyní Ruska. V roce se stal souhlas Turecka s rozmístěním amerických raket s jadernými hlavicemi, které byly namířeny na mnohá města v SSSR, důvodem pozdější Karibské krize, která skoro přerostla v jaderný konflikt.

-rh-

1 Komentář k "Diktátor Erdogan upevňuje svou moc, Západ mlčí"

  1. Martin Rubáš | 9.7.2018 z 8:54 | Odpovědět

    Bohužel. O Erdoganovi budeme ještě slyšet. Dřív nebo později zaútočí na řecké ostrovy a pak začne teprve sranda.
    http://www.epshark.cz/clanek/709/turecko-opet-cili-na-recko

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*