VOLBY 2017: Česko sevřela politická hydra

Ilustrační foto: Petr Šmerkl, Wikimedia

Brzy tomu bude 28 let od změny režimu v naší zemi. Mnohé naděje, které byly tehdy s tzv. sametovou revolucí spojovány, se však nenaplnily…

Hlavním důvodem změn v listopadu 1989 byla materiální nespokojenost občanů s neefektivně řízeným státem, který jim nedokázal nabídnout úroveň konzumu srovnatelnou se západními zeměmi, a proto lidé doufali v to, že ke správě státu se dostanou skuteční odborníci.

Prostředkem k tomu měla být liberalizace politického života. Bohužel, z prvotního nadšení nad projevy mediálně populárních postav se postupně dostavilo vystřízlivění v podobě poznání, že k moci se takto dostala spousta lidí, kterým nejde vůbec o blaho všech, ale pouze a jen o osobní, rodinný nebo skupinový prospěch.

Dlouhé roky se neobjevila žádná reálná možnost, jak tento mocenský systém změnit k lepšímu. U moci se střídaly jednotlivé strany prezentující se jako tzv. pravicové nebo levicové, ale se stejnými cíli, a to pomoci sobě, své straně, popř. ekonomicky spřízněným firmám a přátelům.

Určitá naděje se objevila s příchodem nových politických subjektů do politiky, které měly předpoklady pro to, že by mohly výrazněji narušit politickou hydru tzv. standardních politických stran, která tuto zem postupně sevřela.

Na základě toho se ale ukázalo, jak silně tato mocensko-politická hydra infiltrovala celý státní a společenský systém země. V odporu proti novým politickým subjektům, které nechtěly respektovat nastavený lobbisticko-korupční systém, se jinak navenek konkurenční politické strany spojily a vzájemně začaly využívat také své kontakty ve státním trestně-právním aparátu.

Na jednu stranu je pochopitelné, že se tradiční politické strany usilovně brání tomu, aby byly odstaveny od moci a takto od zdrojů vysokých příjmů. Na straně druhé to ale znamená, že naděje na ozdravení systému řízení státu a hlavně hospodaření se státními prostředky se opět odkládá…

-rh-

3 Komentáře k "VOLBY 2017: Česko sevřela politická hydra"

  1. A – návrh na řešení??

  2. Ivan Smetana | 20.10.2017 z 7:20 | Odpovědět

    Stále čekám na hnutí obyčejných lidí, které si vytvoří lidé sami. Založené na zdravých základech kontroly vedení a možnosti toto vedení kdykoli odvolat atd. http://www.ismetana.cz kandidát na prezidenta ČR 2018.

    • Osobně si myslím,že to hnutí je Řád národa. Sleduji je přes dva roky a věřím tomu. Přidávají se k nim obyčejní lidé,kterým se líbí jejich program a směřování. Nikdo je nefinancuje,myslím tím žádný oligarcha,vše si platí samy,zřekli se imunity a jdou za cíli,kterým věří. Předseda hnutí nikam nekandiduje,aby měl čas „své ovečky“ kontrolovat.Je to přesně hnutí obyčejných lidí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*