KOMENTÁŘ: USA ohrožují stabilitu světové ekonomiky

Donald Trump; Foto: Michael Vadon, Wikimedia

Zostřování obchodní války ze strany prezidenta Donalda Trumpa začíná vážně ohrožovat růst světové ekonomiky. Hrozbou je dokonce nebezpečí přechodu ekonomického cyklu z fáze růstu do recese.

Americká ekonomika ztrácí konkurenceschopnost

Ke ztrátě konkurenceschopnosti americké ekonomiky ve světovém měřítku dochází již od dob první ropné krize v 70. letech, kdy si Spojené státy byly nuceny uvědomit svoji závislost na okolním světě.

Od té doby ztratila většina klasických odvětví americké ekonomiky svou konkurenceschopnost v porovnání jak s Evropou, tak hlavně v boji s dravými asijskými ekonomikami.

Nová odvětví tzv. digitální ekonomiky nemohla nahradit všechna ztracená pracovní místa ani naplnit touhu investorů po zisku, jak ukázala tzv. dot-com krize na přelomu století.

Americká společnost se stala navíc zhýčkanou neustálým poválečným růstem založenému na dodávkách do válkou zničené Evropy. Jakmile se Evropa postavila na nohy, americké firmy byly postaveny před nutnost skutečného hledání zákazníků pro své často již tehdy zastaralé výrobky a služby.

Nesplněný americký sen

Narůstající frustraci milionů Američanů z toho, že se jich americký sen netýká, se snažily administrativy hlavně republikánských prezidentů řešit populisticky rapidním růstem zadlužování od počátku 80. let minulého století.

Vývoj státního dluhu USA v amerických dolarech (opravené o inflaci k roku 2008) a relativně k HDP. Černá čára značí hrubý dluh, tj. státní dluh + fondy držené státem; Zdroj: Vláda USA, Wikimedia Commons

Spolu s nezodpovědnou minimální kontrolou finančního trhu, který se přesunul z investic do čím dále tím méně profitabilní tradiční ekonomiky do spekulací s hypotékami, to znamenalo pád do největší poválečné ekonomické krize.

Život nad poměry

Je evidentní, že americká ekonomika již dávno narazila na strop svých možností a umělý růst je tažen dále pouze navyšováním již tak astronomického amerického státního dluhu. Jeho výše je již dnes taková, že není prakticky reálné, aby byl ve standardních podmínkách někdy splacen.

Američané si totiž nejsou schopni přiznat, že by si měli „utáhnout opasky“ a začít svůj dluh splácet. Věří svým nezodpovědným politikům, kteří jim stále slibují světlé zítřky ve stylu „Make America Great Again!“.

Bude obchodní válku následovat válka skutečná?

Prezident Trump vsadil od počátku svého mandátu na sílu, a to jak v politice, tak na poli ekonomickém. Věří, že pouze silou si mohou USA vydobýt ztracený ekonomický růst a blahobyt. Proto rozpoutal obchodní válku, ve které se nerozpakoval zaútočit i na země, které jinak označuje za své „spojence“.

Trump nechápe, že může takto „pomoci“ americké ekonomice pouze částečně a dočasně, protože americké produkty vyrobené z dražších amerických surovin budou takto prodejné pouze na cly chráněném trhu v USA. Při vývozu do jiných zemí budou totiž navíc zatížené dovozními cly.

Bohužel zde existuje nebezpečí, že až dojde Trumpovi ekonomický populismus, obrátí se ve snaze o udržení u moci k válce skutečné. Nepřátel kolem sebe vidí Spojené státy dost – od Íránu, KLDR a Ruska až po Čínu…

-rh-

1 Komentář k "KOMENTÁŘ: USA ohrožují stabilitu světové ekonomiky"

  1. Je dobré připomenout, že USA své problémy vyvážejí přes „rezervní měnu“ USD, kterou FED tiskne ve třech směnách. Jsme jako američtí indiáni v době objevení Ameriky, když přijímali od Španělských dobyvatelů cetky a alkohol vyměnou za zlato. Bankéři tomu říkají vědecky „kvantitativní uvolňování a stejnou politiku vede teď ECB aby srovnala průsery Řecka, Italských bank, Španělska a Francie

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*