KOMENTÁŘ: Západní státy se bojí ruské špionáže, samy se ale špehují navzájem

Ilustrační obrázek: Pixabay.com

Nová aféra se špehováním Rakouska ze strany západoněmecké tajné služby BND (viz např. ZDE) opět připomněla skutečné vztahy mezi státy, které se rády a často navzájem označují jako „spojenci“.

Němci v Rakousku špehovali vládu, firmy i ambasády

„Německá rozvědka BND špehovala v Rakousku od 90. let téměř 2000 institucí“, uvedl v pátek rakouský deník Der Standard. Cílem elektronické špionáže se podle něj stala ministerstva, ambasády, firmy, univerzity i novináři. Zachycené informace Berlín sdílel mimo jiné s Američany, napsal list. Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce od Berlína podrobnosti o vyzvědačské aféře a rakouský prezident Alexander Van der Bellen označil počínání Německa za nepřijatelné, napsala agentura AP.

Špehování německé kancléřky Merkelové Američany

Tento skandál připomněl 5 let starou aféru, kdy vyšlo najevo, že americké tajné služby odposlouchávaly mobilní telefon Angely Merkelové (viz např. ZDE). Kancléřka kvůli tomu tehdy osobně volala americkému prezidentovi Baracku Obamovi a požadovala vysvětlení. Mluvčí Bílého domu následně sdělil, že USA komunikaci Merkelové nesledují a ani to v budoucnu nehodlají dělat. Nikdy ale nebylo řečeno, že americká tajná služba Merkelovou nesledovala v minulosti.

-rh-

 

 

Vložte komentář jako první k "KOMENTÁŘ: Západní státy se bojí ruské špionáže, samy se ale špehují navzájem"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*