NOVINKY.CZ: „Odmořování Novičoku bylo jen divadlo“, říká český chemický expert

Ilustrační foto: Magharebia, Wikimedia Commons

Na serveru Novinky.cz byl dnes zveřejněn rozhovor s odborníkem na zbraně hromadného ničení a pracovníkem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ladislavem Středou (odkaz viz ZDE). V rozhovoru se vyjadřuje kriticky k vyšetřování útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Divadlo s odmořováním

„Když jsem sledoval, jak po pěti nedělích od útoku chtějí britské úřady odmořovat na místě v Salisbury látku, která je podle Mirzajanova (ruského chemika, který se označuje za jednoho z tvůrců Novičoku – pozn. red.) velmi nestálá, nabyl jsem dojmu, že tohle už je jen divadlo pro veřejnost – všechno to odstraňování laviček, vytrhávání dlažby atd.“, uvedl Středa.

Nesrovnalosti

„Předesílám, že jsem nikdy nemohl pracovat s A-234. Odborníci ale upozorňují, že kdyby byl tento vysoce účinný jed nasazen, museli by být Skripalovi otráveni smrtelně. Nesedí ani způsob vyšetřování a neustále měněné britské zprávy o způsobu nasazení jedu – jednou v autě, pak v kosmetice, v pohance, na klice od dveří… Je mi nepochopitelné, že zkoumání místa otravy probíhalo tak dlouho“, pokračoval Středa.

Možnost výroby Novičoku

„Většina odborníků se shoduje, že příprava gramových množství Novičoku v laboratorních podmínkách by neměla být složitá. Podle některých názorů by tuto přípravu měl být schopen provést chemik – absolvent magisterského studia v oboru organické chemie s využitím vybavení běžné chemické organické laboratoře. Podmínkou je vybavení pro práci v rizikových podmínkách“, uvedl dále Ladislav Středa.

-rh-

Vložte komentář jako první k "NOVINKY.CZ: „Odmořování Novičoku bylo jen divadlo“, říká český chemický expert"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*