Za krizí kolem policie stojí bývalý příslušník StB

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube; Repro: Česká televize

Kdo je Zdeněk Laube, ten, který vypracoval kritizovanou reformu policie?

K současné krizi kolem reformy policie se vyjadřuje spousta politiků a hrozí rozpadem vlády. Překvapivě v pozadí zůstává zatím jméno toho, kdo spornou reformu vypracoval, náměstka policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování Zdeňka Laubeho. O koho se jedná?

Zdeněk Laube nastoupil k policii v září 1981. Od března roku 1984 pracoval na IV. správě Sboru národní bezpečnosti (SNB), která měla za úkol tajné sledování občanů. Zdeněk Laube pracoval ve druhém odboru IV. správy, která se zabývala monitoringem zastupitelských úřadů.

V rámci StB dosáhl hodnosti vedoucího staršího referenta. V roce 1988 začal studovat Vysokou školu Sboru národní bezpečnosti, studium ale vzhledem k politickému převratu v listopadu 1989 nedokončil. Po převratu pracoval v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie a poté na pátrací službě.

Mezi roky 1994 až 2014 pak pracoval na různých pozicích v rámci vedení policie, naposledy jako ředitel Útvaru speciálních činností. Od června 2014 je náměstkem policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování. Má negativní lustrační osvědčení.

V roce 2016 byl pověřen policejním prezidentem Tuhým reorganizací elitních policejních útvarů, která by znamenala sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) do jednoho úřadu, který by měl lépe reagovat na změny, které nastaly v organizovaném zločinu.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-

9 Komentářů k "Za krizí kolem policie stojí bývalý příslušník StB"

 1. To by tak ještě scházelo, aby STBák měl pozitivní lustrační osvědčení. Lustrační zákon v tomto banánu mohl vymyslet a schválit jenom uplný blbec. To je stejné, jako když existuje v totalitním režimu který tu vládne po roce 90 úřad na zkoumání totalitních režimů. Doufejme, že se po příštích volbách konečně zbavíme zločineckých vlád a stran ČSSD, KDU ČSL, TOP 09, ODS, SZ a spol a začne se s novými lidmi po prodrbaném čtvrt století budovat právní stát.

 2. Jiří Fojtík | 12.6.2016 z 13:10 | Odpovědět

  Tak takové experty máme v policii. Kam jsme se to dostali?

 3. Milan Novák | 12.6.2016 z 13:54 | Odpovědět

  Nojo, Wikipedie je opravdu relevantních zdroj informací.

 4. Vždy se najde krtek, který úmyslně do všechno sere a dobré věci zničí pro dobro své a svých chlebodárců petr

 5. Jsem v šoku, ale po přečtení knihy „Rudý kapitán“ /všem doporučuji/ už se ani nedivím. Dozvíte se třeba, ža STBáci jsou stále perfektně organizovaní a mají chapadla v těch nejvyšších postech.

 6. Strašné až hrůzné je to, že člověk s takovouto minulostí je státem zaměstnán na takovéto policejní, ne malé, pozici. Je asi něco shnilého ve státě českém. A šílené je to, že to našim tzv. demokratickým politickým vůdcům nevadí. Proč asi?

 7. proc toho ksindla nevyrazi

 8. abudeme mit pravni stat tak vse napisiz

 9. Docela dobře si ho dovedu představit v jiné uniformě.Hádejte v jaké?

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*