Zvítězí v prezidentských volbách forma nebo obsah?

Foto: Jan Kameníček, Wikimedia Commons

Forma a obsah. Dva pojmy, které spolu souvisí a současně jsou často v protikladu. Zvítězí ve volbách jedno nebo druhé? Volby opět otestují vyspělost nebo omezenost voličů. Přestože se voleb účastní devět kandidátů, jedná se v podstatě o boj osmi proti jednomu. Nejvíce se totiž všichni kandidáti vymezují vůči současnému prezidentovi.

Veškeré dosavadní diskuze prezidentských kandidátů ukázaly na jejich podobnost a proto vyzněly nezajímavě a nudně. Všichni kandidáti (s výjimkou prezidenta Zemana, který se jich neúčastní) totiž asi z nedostatku originálních, autentických myšlenek a argumentů sklouzávají k opakování frází a prázdných pojmů.

Zemanovým protivníkům také při nedostatku zajímavého a atraktivního obsahu jejich projevů nezbývá nic jiného, než sázet na formu, tzn. jejich obraz v očích potenciálních voličů. Tak jsme se již dočkali virtuálního obrazu bývalého vědce, který se prezentuje jako „obyčejný člověk chodící do hospody a znající cenu litru mléka“.

Další se nám zase snaží namluvit, že přestože se již před rokem 1989 živil hlavně hazardem a život opravdu řadového člověka nikdy nepoznal, kudy chodí tudy myslí jen a pouze na blaho obyčejných lidí. Na to, že z jejich peněz pohádkově zbohatl, již jaksi zapomíná…

Ale asi největším přeborníkem v „životní proměně“ je bývalý politik, kterého jenom před několika roky odstavila pro naprosto nepřijatelné chování jeho vlastní strana, jejíž byl tehdy předsedou. Věřit tomu, že se několik dnů před uzávěrkou přihlášek k volbám náhle probudil a prozřel, že je vyvolený být prezidentem, může asi málokdo. Z jeho proměny hulváta na věkem zmoudřelého vůdce čiší marketingová agentura na sto honů.

Stávající prezident se oproti jeho konkurentům vyznačuje samostatnými a autentickými názory, které sice polarizují společnost, ale mají stále mezi voliči výraznou podporu. Kontroverzní bývá někdy forma, jakou své názory prezentuje, ale ta často odpovídá právě originálnímu obsahu.

Bude tedy záležet na tom, zda voliči dají na vnější formu a nebo je bude zajímat obsah. Zda zvolí některého z kandidátů, kteří jsou jen „prázdnými skořápkami“ a nebo dají přednost současnému prezidentovi a jeho odvaze mít, prezentovat a prosazovat vlastní názory.

-rh-

Vložte komentář jako první k "Zvítězí v prezidentských volbách forma nebo obsah?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*